Berber protesterar i Kabylien
Minst två personer rapporterats ha dödats och 50 personer skadades när kravaller utbröt i Kabylien i nordöstra Algeriet, rapporterar BBC. Områdets befolkning domineras av berber och oroligheterna började när en ung man, Guermah Massinissa, i söndags avled i häkte.
Myndigheterna har försökt lugna befolkningen genom att lova att den polisman som påstås ha skjutit ihjäl Massinissa ska straffas.
Oroligheterna sammanfaller med 21-års minnet av den ”berbiska våren” när myndigheterna slog ner demonstrationer i Kabylien som krävde formellt erkännande av det berbiska språket, tamazight, och den berbiska kulturen, som skiljer sig från den arabiska.
Berberna spelade en viktig roll i den algeriska självständighetskampen mot det franska styret men efter 1962 har berberna ansett sig diskriminerade.
På onsdagen drabbade berbiska ungdomar samman med polisen i Ouzellaguen, 19 mil öster om Alger. Inrikesminister Yazid Zerhouni beklagade oroligheterna och lovade att president Abdelaziz Bouteflika på torsdagen skulle tillkännage ett utvecklingsprogram för Kabylien, som tillhör Algeriets mest eftersatta delar.
BBC |