Nazistmarsch i Berlin

Den 3 oktober är årsdagen av Tysklands återförening 1990. Detta år kommer det nynazistiska partiet NPD arrangera en demonstration på Kurfürstendamm, paradgatan i det gamla Västberlin.

Många affärsägare väntas dra ner fönsterluckor för att visa sitt motstånd mot det nationaldemokratiska partiet NPD, rapporterar BBC.

Samtidigt väntas också tusentals antifascister samlas för att visa sin avsky för NPD. Den tyska fackföreningsrörelsen DGB har utlyst ett protestmöte mot nynazismen.

En rad grupper har också försökt få NPD-marschen förbjuden, men den regionala regeringen för Berlin har beslutat att tillåta marschen. Den tyska författningsdomstolen utreder för närvarande om NPD ska förbjudas då partiet anses ha varit inblandat i våldsdåd mot invandrare och minoritetsgrupper. Partiet har cirka 6 000 medlemmar.

Sedan 1945 har bara två partier förbjudits i Tyskland; efterföljaren till Hitlers nationalsocialistiska arbetareparti och KPD, det tyska kommunistpartiet.


BBC