Säkerhetsstyrkor har stängt två mediekanaler

Två nya mediekanaler, radion Link FM och tv-kanalen GTV stängdes helt plötsligt av landets säkerhetsstyrkor under torsdagen, tre dagar innan parlaments- och guvernörsvalen ska hållas i Nigeria. Reportrar utan gränser uppmanade på fredagen myndigheterna i Nigeria att åter öppna de två Lagos-baserade medierna.
-Nu i valtider borde regeringen mer än någonsin respektera rättssäkerheten. Istället får säkerhetsstyrorna order om att stänga de medier som kan vara ett ”störande element” under omröstningen, sade pressfrihetsorganisationen.

Det var åtta medlemmar från säkerhetsstyrkorna som trängde sig in i Link FMs och GTVs lokaler i distriktet Ketu i Lagos, de beordrade alla anställda att lämna byggnaden och förseglade ingången till kontoren. En journalist från Lagos sade till Reportrar utan gränser att regeringen vill förhindra oppositionen från att använda medierna för att snabbt meddela valresultatet. Oppositionen har skickat ut valobservatörerer runt om i landet i ett försök att förhindra valfusk från det styrande partiet. Delstats- och guvernörsval hålls idag, lördag medan parlaments- och presidentval kommer ske om en vecka den 21 april.

Nigerias president Olusegun Obasanjo skickade ut en varning på fredagen och underströk att regeringen ser mycket allvarligt på alla eventuella våldsyttringar och fusk i de kommande valen. I samband med detta hävdade Obasanjo att andra ”högt uppsatta personer” uppmuntrar till våld. Detta uttalande har enligt BBC setts som en attack på vicepresident Atiku Abubakar som efter ett bråk med presidenten har hindrats från att ställa upp i presidentvalet med anledning av korruptionsanklagelser. Obasanjo måste enligt Nigerias konstitution avgå från presidentposten efter åtta år vid makten.

Det politiska våldet inför val i Nigeria är ett medel att skaffa sig eller behålla politisk makt. Våldsamheter och MR-kränkningar har kännetecknat de tidigare valen i Nigeria. Politiska partier och presidentkandidater rapporteras ofta vara inblandade i våldsamheterna, då de bidrar med vapen till sina anhängare och uppmuntrar till sammandrabbningar mellan rivaliserande grupper.

Läs mer:
Nedslående utveckling i Nigeria

Amnesty rapport:
Impunity for political violence in the run-up to the April 2007 elections


RSF(Reportrar utan gränser)