"Ryska styrkor dödade krigsherre i Tjetjenien"
Den ryska säkerhetstjänsten FSB hävdade på torsdagen att man lyckats döda Omar Ibn al Khattab, en av de ledande krigsherrarna i Tjetjenien. Enligt BBC ska Khattab ha dödats i en specialoperation och FSB har lovat att snart prestera bevis på att den jordanien-födde krigsherren verkligen är död.
Khattab har spelat en viktig roll i Tjetjenien och anses ha varit en av hjärnorna bakom anfallet mot Dagestan sommaren 1999 som blev inledningen till det andra Tjetjenien-kriget. Khattab har påståtts vara nätverket
al-Qaidas kontaktperson i Tjetjenien.
Förra veckan hävdade den ryske presidenten Vladimir Putin att kriget i Tjetjenien är över. Men ryska soldater fortsätter att dö och de ryska styrkorna anklagas för fortsatta övergrepp mot civila.
BBC |