Historiskt möte i Sarajevo: Daytonavtalet ska uppfyllas

På måndagen undertecknade statscheferna från Jugoslavien, Kroatien och Bosnien-Hercegovina ett gemensamt uttalande när de höll ett historiskt toppmöte i den bosniska huvudstaden Sarajevo. I uttalandet uttalar sig alla presidenterna för goda grannrelationer och att medlemskap i ett förenat Europa kommer ge framsteg för respektive land. Gemensamt fördömde de också terrorism, "oavsett motiven och bakgrunden" och
uttalade sitt stöd för att Daytonavtalet från 1995 ska uppfyllas.
Enligt Radio B92 i Belgrad var Paddy Ashdown, den internationelle fredssamordnaren i Bosnien, mycket nöjd med toppmötet och sade på måndagskvällen att mötet kan innebära en historisk vändpunkt i Balkans
historia. Vid mötet deltog Jugoslaviens president Vojislav Kostunica, Kroatiens president Stipe Mesic och de tre ledamöterna i det bosniska presidentrådet (muslimen/bosniaken Beriz Belkic, serben Zivko Radisic och kroaten Jozo Krizanovic) och enligt B92 var Kostunica entusiastisk vid hemkomsten till Belgrads flygplats. Han sade att liknande möten kan följa senare i Belgrad och Zagreb och sade att flyktingarnas situation hade varit ett av huvudämnena vid mötet.

I Serbien finns idag cirka 650 000 serbiska flyktingar från Kroatien, Bosnien och Kosovo. I Bosnien uppskattas antalet internflyktingar vara över 600 000. Enligt Daytonavtalet som undertecknades 1995 av dåvarande presidenterna Slobodan Milosevic (Serbien), Franjo Tudjman (Kroatien) och Alija Izetbegovic (Bosnien) har alla flyktingar rätt att återvända hem. Men återvändandet har gått långsamt och i många fall har myndigheterna
gjort sitt bästa för att områden ska förbli etniskt rensade. Nu har i alla fall de nuvarande presidenterna lovat att uppmuntra flyktingåtervändandet. Vid mötet diskuterades också att avskaffa visumtvånget för resor mellan länderna och ekonomiskt samarbete.

Säkerhetspådraget var stort i Sarajevo och SFOR-styrkor fanns utposterade längs vägen där presidenterna färdades. Affischer med den berömda bilden på Kostunica när han poserar med en automatkarbin hade satts upp i Sarajevo, refererande till Srebrenica. Bilden är dock tagen i Kosovo 1998. Det finns många i Bosnien som anser att Belgrad borde be om ursäkt för det serbiska agerandet under kriget 1992-95. Beriz Belkic förklarade före måndagens möte att han anser att en ursäkt borde komma, men att han inte skulle väcka frågan under mötet.

I en intervju i brittiska BBC på måndagskvällen sade förre fredssamordnaren Carl Bildt att det nu är upp till presidenterna att visa att de menar allvar med sina uttalanden. Bildt pekade på att vissa framsteg har gjorts i flyktingåtervändandet men att visumbestämmelserna gör det svårare att resa på dagens Balkan än över kalla krigets järnridå.

Trots allt finns hoppfulla tecken på försoning. I Novi Sad i norra Serbien avslutades i helgen musikfestivalen Exit, som har sitt ursprung i studentrörelsen Otpor. Exit lockade hundratusentals unga människor från hela det forna Jugoslavien, rapporterar BBC. I nio dagar har slovener, kroater, bosnier, makedoner och serber festat
tillsammans och lyssnat på musik.


Radio B92