Sjuksköterskor frias från förtal

En libysk domstol har friat fem bulgariska sjuksköterskor och en palestinsk läkare som anklagats för förtal, rapporterar BBC.
De sex personerna har suttit fängslade i åtta år och har dömts till döden två gånger. De anklagas för att ha medvetet ha smittat 426 libyska barn med hiv när de arbetade på ett sjukhus i Benghazi. I samband med en ny rättegång 2006 hävdade de att de hade utsattes för tortyr under förhören för att tvinga dem att bekänna.

Bland dem som pekades ut som ansvariga för tortyren fanns polisofficeren Juma al-Mishri och läkaren Abdulmajid al-Shoul. Dessa två stämde de sex dödsdömda för förtal och krävde cirka 28 miljoner kronor i skadestånd. Vid behandlingen av ärekränkningsmålet i domstolen var de sex inte närvarande och domstolen gav inga skäl för sin friande dom.

Bulgariens president Georgi Parvanov beskrev domstolsutslaget som ett gott tecken. De sex dödsdömda har överklagat dödsdomarna och inom kort väntas ett utslag komma.

Läs mer
Dödsdomar överklagas


BBC